Det er med stor glæde at Organdonationsforeningen i dag kan lancere et nyt støttetilbud til unge – “Unge Legatet”.
Det første Legat har foreningen valgt at tildele til Mathias Schneider på 28 år, efter han havde gennemgået sin anden nyretransplantation. Tilbage i 2023 modtog Mathias en nyre fra sin onkel, som desværre ikke kom til at fungere optimalt. Efter en lang periode med dialyse, tilbød hans svigermor Christine sin ene nyre til Mathias – og den virker rigtig godt.
På den baggrund var det os en stor glæde at kunne overraske Mathias med “Unge Legatet”, som vi i denne særlige anledning havde valgt skulle bestå af et rejsegavekort til på 5.000 kr. til Bravo Tours. Mathias glæder sig til at tage på en rejse, sammen med din kæreste Silje, når overskuddet er til det og transplantationen er kommet lidt på afstand.
Vi ønsker Mathias og Silje en rigtig god rejse og Mathias og hans familie alt det bedst i fremtiden.
LÆS MERE OM LEGATET
Vi glæder os til at modtage de første ansøgninger til “Unge Legatet” fra unge som lever med organsvigt eller unge som er transplanteret. Formålet med legatet er at støtte de unge i en svær tid med organsvigt og at forsøde ungdomslivet efter transplantationen.
Klik på dette link for at læse mere om “Unge Legatet” – og indsend din ansøgning til os.
